Hakosalo-järjestelmän Sijoittumispalvelut-osiota on päivitetty. Uudessa versiossa sijoittuva yritys voidaan merkitä prosessille joko yrityskorttina tai tekstikenttänä.
Yrityskortti lisätään järjestelmään Lisää uusi yritys -toiminnon kautta ja kyseinen kortti näkyy kaikille järjestelmän käyttäjille. Lisäksi prosessiin voidaan liittää yrityksestä vastuuhenkilön kortti.
Mikäli yritystietoa ei haluta näyttää järjestelmässä, voidaan hyödyntää tekstikenttää. Se näkyy vain niille käyttäjille, joille on määritetty prosessiin näkyvyys kohdassa Näkyvyys käyttäjille.
Lisätietoa Hakosalo Akatemiassa
Palvelualue muuttuu palveluprosessiksi
Järjestelmän terminologiassa tapahtuu pieni muutos, kun palvelualueiden sijaan aletaan puhumaan palveluprosesseista. Prosessit ovat jaksomaisia ja ne voivat kestää kuukausia, jopa vuosia. Prosessit sisältävät tyypillisesti eri vaiheita ja niihin voidaan kirjata prosessiin liittyviä tarkempia tietoja.
Järjestelmästä löytyy vakiona seuraavat palveluprosessit:
Sijoittumispalvelut (Oma osionsa, päävalikko)
Rahoitukset ja investoinnit (käynnistetään yrityksen kortilta)
Omistajanvaihdokset (käynnistetään yrityksen kortilta)
Kansainvälistyminen (tulossa 15.3. mennessä)
Lisäksi järjestelmään tulee tuki dynaamisille prosesseille. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että asiakasorganisaatiot voivat itse luoda prosesseja. Prosessille annetaan nimi ja luodaan vaiheet.
Ominaisuutta voi käyttää mm. asiakkaan palvelutason määrittelyyn tai muihin tarpeisiin, jossa asiakas etenee palveluprosessin aikana vaiheesta toiseen.
Osana Hakosalon eMajakka-raportointikonseptia nykyistä raporttigeneraattoria on päivitetty uudessa versiossa.
Päivityksen myötä mukaan on tuotu laskentataulukko-ominaisuus. Sen avulla voidaan tehdä taulukoita, jossa sisältöä voidaan ryhmitellä halutulla tavalla ja laskea lukuja yhteen.
Lisäksi generaattoriin on tuotu tuki perustamisneuvonnalle, eli taulukoita voidaan tehdä nyt myös alkavan yrittäjän ja yritysideoiden osalta.
Seuraavassa vaiheessa generaattoriin lisätään mahdollisuus luoda kokoelmia useista taulukoista.
Lue lisää:
eMajakka-raportointi Hakosalo Akatemiassa
Hakosalon uuden version päävalikosta löytyy linkki Yrityspalveluiden pääsivulle. Näkymään on tuotu hyödyllistä dataa alueen yrityksistä ja käyttäjien merkintöjen määristä.
Pikalinkit-widget sisältää oikopolkuja osa-alueittain (Huom! voit tuoda Pikalinkit-widgetin myös omalle järjestelmän etusivullesi)
Yritysdata sisältää oman toimialueen yritysmäärät sijaintikunnittain sekä alueen uusien ja lakanneiden yritysten määrät.
Aktiviteettiwidgetit keräävät yhteen käyttäjien kirjaamia asiakasneuvontojen määriä sekä osa-alueen että tarkenteen mukaan.
Osa-aluekokohtaisessa widgetissä näkyvät kirjaukset seuraavasti:
Yrityspalvelut: elinkeinoroolissa kirjatut aktiviteetit, joita ei ole liitetty muuhun osa-alueeseen
Perustamisneuvonta: alkavat yrittäjät -roolissa kirjatut aktiviteetit
Sijoittumispalvelut, omistajanvaihdokset, rahoitukset, kansainvälistyminen: Prosesseihin liitettyjen aktiviteettien määrä osa-alueen mukaan
Hankkeet: hankkeisiin liitettyjen aktiviteettien määrä
Uuden CRM-version työkalu uusien yritysten tuontiin tuo jatkossa myös sellaiset yritykset, jotka eivät ole Kaupparekisterissä.
Perinteinen kerran kuukaudessa ajettava PRH:n lista toimii samalla tavoin, kuin aikaisemminkin. Sen rinnalla voit nyt tuoda myös sellaiset Netbox-rajapinnasta löytyvät yritykset, jotka eivät ole Kaupparekisterissä. Rajapinnan tekemän ajon kautta uusia yrityksiä voi tulla järjestelmään tarjolle kerran vuorokaudessa. Tuontinappula muuttuu vihreäksi, mikäli uusia yrityksiä on löytynyt.
Kaikille asiakkaille ajetaan tarjolle Kaupparekisteristä puuttuvat yritykset vuoden 2024 osalta, jonka jälkeen ne voidaan tuoda takautuvasti.
Tervetuliaiskirje uusille yrityksille
Lianan uutiskirjepalvelua käyttävillä asiakkailla on mahdollista ottaa käyttöön myös ns. tervetuliaiskirje alueelle syntyneille uusille yrityksille. Hakosalossa muodostetaan automaattisesti päivittyvä viestintäryhmä yrityksen perustamispäivän mukaan, jonka jälkeen listaa voidaan hyödyntää LianaMailerin puolella LianaAutomationin sääntöjen mukaisesti.
Lisätietoa uusien yritysten tuonnista löydät Hakosalo Akatemiasta.
Hakosalon uutta versiota on otettu käyttöön syksystä lähtien. Suuri osa asiakkaista siirtyi uuteen versioon viime vuoden aikana ja edelleen vuoden vaihteessa.
Uudessa versiossa eniten huomiota ovat saanet seuraavat ominaisuudet:
Aktiviteetin entistä selkeämpi kirjaus
Ulkoiset lomakkeet ja palvelupyynnöt
Omistajanvaihdokset-palvelualue
Rahoituspalvelut-palvelualue
Outlook-synkronointi
sekä uudet veloituksetta käyttöön otettavat palvelut:
Sijoittumispalvelut
Hanketyökalun perusversio
Kyselytyökalu
Lisäksi kiinnostusta ovat herättäneet Hakosalon elinkeinoasiakkaiden ja vuoden alusta toimintansa aloittaneiden työllisyysalueiden väliset Toimeksianto-ominaisuudet.
Asiakkaiden edustajilla on pääsy edelleen vanhaan versioon vuoden 2024 raportoinnin osalta. Laajemmat raportoinnin ominaisuudet tulevat Hakosalon uudessa versiossa käyttöön helmikuun alusta lähtien.